استفاده صحیح و مداوم از ماسک گام مهمی است که همه می توانند برای کاهش خطر ابتلا و انتشار COVID-19 انجام دهند. ماسک‌ها زمانی مؤثر هستند که همه از آن استفاده کنند، اما همه ماسک‌ها محافظت یکسانی ندارند. اینکه ماسک چقدر محکم می‌آید، چقدر هوا را فیلتر می‌کند و چند لایه دارد، همگی فاکتورهای مهمی هستند که باید هنگام انتخاب نوع ماسک استفاده کنید. پوشیدن ماسک در اطراف افرادی که با شما زندگی نمی کنند یا زمانی که فردی در خانه شما بیمار است، اکنون با شیوع انواع جدید کووید-19، که برخی از آنها مسری هستند، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. سریعتر و راحت تر از ویروسی که در ابتدا باعث COVID-19 شده بود، پخش می شود.

ماسک KN95 نوعی ماسک صورت با فیلتر است که معمولاً در چین تولید و استفاده می شود. ماسک‌های تنفسی KN95 ممکن است در برخی موقعیت‌ها یا برای افراد خاص ترجیح داده شوند – به‌ویژه برای موقعیت‌هایی که نیاز به تماس نزدیک طولانی‌مدت با افرادی که در یک خانه زندگی نمی‌کنند، یا برای کسانی که در معرض خطر هستند. به دلیل COVID-19 به شدت بیمار است.

“تا 95٪ ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند (زمانی که الزامات را برآورده می کنند و جعلی/جعلی نیستند و زمانی که می توان به تناسب مناسب دست یافت).”

CDC استفاده از ماسک‌های تنفسی N95 را برای محافظت در برابر COVID-19 در تنظیماتی غیر از تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی توصیه نمی‌کند. ماسک‌های تنفسی N95 باید به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در اولویت باشند و سایر پرسنل ملزم به پوشیدن آن‌ها برای محافظت در برابر سایر خطرات هستند.
گام مهم دیگر برای افزایش محافظت از ماسک، بهبود فیلتراسیون است. این ماسک قطرات تنفسی حاوی ویروس را هنگام بازدم فردی که از آن استفاده می‌کند جذب می‌کند و از انتشار آنها در هوای بیرون جلوگیری می‌کند و از دیگران محافظت می‌کند. آنها همچنین با گرفتن قطرات تنفسی حاوی ویروس بازدم شده توسط دیگران، به عنوان یک مانع برای محافظت از پوشنده عمل می کنند، به طوری که پوشنده آنها را استنشاق نمی کند. ماسک‌های تنفسی با فیلتراسیون بهبودیافته از ورود بیشتر قطرات تنفسی حاوی ویروس به ماسک در صورت بیماری و یا خارج شدن از ماسک در صورت بیماری جلوگیری می‌کنند.

COVID-19 عمدتاً از طریق قطرات تنفسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود که هنگام تنفس، سرفه، عطسه، صحبت کردن، فریاد زدن یا آواز خواندن از بینی و دهان خارج می شود. ‌ این قطرات تنفسی از طریق هوا می‌شود و سپس می‌تواند در بینی و دهان دیگران فرود بیاید و باعث انتشار COVID-19 شود. بنابراین، برای مؤثر بودن، باید همیشه از ماسکی که بینی و دهان را می پوشاند استفاده کرد.